Спорт плус
15. May 2022 - 20:05

Бастијанини го освои Ле Ман

Возбудливо беше на Ле Ман каде се возеше трката од француското Гран При.  Триумф на 24-годишниот Италијанец Енеа Бастијанини кој успеа да го победи Џек Милер кој го освои второто место. 
Шампионот Квартараро го освои четвртото место додека Франческо Бањаја кој стартуваше од пол позиција беше во водство до 7 круга пред крајот кога направи голема грешка и излета од патеката.