Тенис
27. January 2022 - 12:45

Барти и Колинс ќе играат во женското финале во Мелбурн

Домашната тенисерка Ешли Барти и Американката Даниел Колинс ќе играат во големото финале на женскиот турнир на австралискиот грен слем.
Најдобрата светска тенисерка без загубен сет влегува во финалето откако  во полу-финалето ја победи Медисон Киз со 6/1, 6/3 и доколку триумфира ќе биде првата австралијка со трофеј во Мелбурн.
Последен пат финалистка во Мелбурн парк, Австралија имала во 1980 година (Венди Тумбул).
Во второто полуфинале Колинс лесно и убедливо со 6-1 и 6-4 ја совлада Ига Свјатек од Полска.