Тенис
31. January 2016 - 12:40

Аус опен: Ѓоковиќ победник во Мелбурн

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ триумфираше на Австралија Опен во Мелбурн откако во финалето за нешто помалку од три часа го победи Енди Мареј со 3:0 во сетови (6:1; 7:5; 7:6 (7:3)). Ова воедно беше реприза на ланското финале.

Ова за Ѓоковиќ беше 6.та титула (досега победи во 2008, 2011, 2012, 2013, 2015) во Мелбурн или вкупно 11,та Грен слем титула.
Во меѓусебните дуели со Мареј сега има скор од 22:9.