Тенис
28. January 2022 - 11:54

AO:Надал ќе игра финале во Мелбурн

Рафаел Надал в недела ќе се бори за 21. гренд-слем титула. Шпанецот, полесно од очекувањата, успеа да го добие полуфиналниот меч против Матео Беретини. Надал славеше во четири сета со 6/3, 6/2, 3/6, 6/3.

Дуелот во Мелбурн го обележа одличната игра на Надал, особено во првите два сета и индиспонираниот Беретини, кој не можеше да го најде вистинскиот ритам. Исклучок е средишницата од третиот сет, кога освои 14 од 15.поени, направи брејк и го освои сетот.

Надал, во недела од 9.30 часот по средноевропско време, за втората титула во Мелбурн  ќе се бори против победникот од дуелот помеѓу Данил Медведев и Стефанос Циципас.