Фудбал
21. јуни 2024 - 11:13

Англија и Данска одиграа нерешено

Еден од фаворитите за титулата Англија и на вториот натпревар на ЕВРО2024 одигра под очекувањата, ремизирајќи 1-1 против Данска вчеравечер во Франкфурт во рамки на групата Д.

Англичаните дојдоа во водство преку капитенот Кејн во 18 минута, а Данска израмни во 34 минута со голот Хјулманд.

Во завршното трето коло сите четири репрезентации во групата Д влегуваат со шанси за пласман во осминафиналето.

Англија е лидер во групата со 4 бодови, пред Данска и Словенија со 2, а Србија е на последното место со 1 бод.

Третото коло на програмата е во вторник кога Англија ќе игра против Словенија, а Данска против Србија.