Тенис
2. April 2018 - 9:02

Американец го освои турнирот во Мајами

Извонреден меч одиграа во финалето на мастерсот во Мајами, Џон Изнер и Александар Зверев кој на крајот по голема битка во три сета му припадна на американскиот тенисер со резултат 6:7, 6:4, 6:4. Триумфот во  Мајами е најголемиот успех во кариерата на Изнер.

Публиката во Мајами имаше можност да присуствува на вистински спектакл, кој по два часа и 32 минути, заврши со победа на нивниот миленик.

Изнер можеше да и порано да го реши мечот, но во тоа го спречи лошата реализација на брејк шансите. Американецот искористи две од 12.брејк можности. Двете брејк шанси Изнер ги искористи во деветиот гем од вториот односно третиот сет.