Ф1
21. July 2015 - 15:21

Алонсо со најголема плата од возачите во Формула

Специјализираниот портал за мото-спорт „Crash.net“ објави список со платите на возачите, а интересно е тоа што актуелниот првак Луис Хамилтон се наоѓа дури на трето место.
 
Најплатен е Фернандо Алонсо, на втората позиција е Себастијан Фетел.
 
Список на возачи во Формула 1 и нивните плати за 2015 година:
 
1.Фернандо Алонсо – „Мекларен-Хонда“ 35 милиони евра,
 
2.Себастијан Фетел – „Ферари“ 28 милиони евра,
 
3.Луис Хамилтон – „Мерцедес“ 25 милиони евра,
 
4.Кими Раиконен – „Ферари“ 18 милиони евра,
 
5.Нико Розберг – „Мерцедес“ 13,5 милиони евра,
 
6.Џенсон Батон – „Мекларен – Хонда“ 10 милиони евра,
 
7.Фелипе Маса – „Вилијамс“ 4 милиони евра,
 
7.Нико Хулкенберг – „Форс Индија“ 4 милиони евра,
 
7.Серхио Перес – „Форс Индија“ 4 милиони евра,
 
7.Роман Грожан – „Лотус“ 4 милиони евра,
 
7.Пастор Малдонадо – „Лотус“ 4 милиони евра,
 
12.Валтери Ботас – „Вилијамс“ 2 милиони евра,
 
13.Даниел Рикардо – „Ред Бул“ 1,5 милиони евра,
 
14.Данил Квајт – „Ред Бул“ 750.000 илјади евра,
 
15.Макс Верстапен – „Скудерија Торо Росо“ 250.000 илјади евра,
 
15.Карлос Саинс – „Скудерија Торо Росо“ 250.000 илјади евра,
 
17.Фелипе Наср – „Заубер“ 200.000 илјади евра,
 
17.Маркус Ериксон – „Заубер“ 200.000 илјади евра,
 
19.Вил Стивенс – „Марусија“ 150.000 илјади евра,
 
19.Роберто Мери – „Марусија“ 150.000 илјади евра.