Балкан
16. February 2019 - 10:14

Албанската опозиција организира масовни протести против режимот на Еди Рама

Албанската опозициска Демократска партија (ДП) денес организира масовен протест против владеењето на премиерот Еди Рама.

Лидерот   Љуљзим Баша ги повика граѓаните “масовно да се вклучат во протестот за да се ослободат од криминалното владеење”. “Обединети Албанците денес ќе се соберат во Тирана.

16 февруари е денот во кој  тој не ограби   и  народ ќе ја земе судбината во свои раце, као што е насекаде во Европа. Штом ја фатат владата да краде  татреба да биде казнета. Крадците одат во затвор Луѓето повеќе нема да страдаат “, рече Баша.

Водачот на ДП очекува  денешните протести да бидат најголеми и да ги вклучат Албанците низ целата земја.