Свет
26. July 2019 - 8:24

Абас: Ги откажуваме сите договори со Израел

Палестинскиот претседател Махмуд Абас денеска изјави дека израелската акција за уривање на повеќе десетици палестински куќи во близина на Западниот брег, од пред неколку дена, претставува „етничко чистење“ и најави дека ќе ги преземе сите мерки за да ги прекине сите палестински договори со Израел.

По повеќегодишни правни процедури Израел пред три дена урна повеќе куќи во близина на Западниот брег, тврдејќи дека биле изградени пребрлиску до границата со Палестина, пренесоа американските медиуми.

По средбата со лидерите на Палестинската ослободителна организација во Рамала Абас соопшти дека ќе формира комитет чија задача ќе биде да ги прекине сите потпишани спогодби со Израел.