Фудбал
3. November 2015 - 23:35

АБА: Звезда го „здроби“ Партизан

Кошаркарите на Црвена ѕвезда убедливо славеа над Партизан со 92:77 во последниот натпревар од седмото коло во АБА лигата.
 
Црвена ѕвезда имаше проблеми во првиот период, кој го загуби со 13:24, но во преостанатите 30 минути одигра далеку подобро од вечниот ривал и заслужено стигнаа до победата.
 
Триумфот ‘црвено белите’ го навестија во втората четвртина во која постигнаа двојно повеќе поени од противникот (32:16).
 
Двете последни засилувања Оливер Милер (17 поени) и Владимир Штимац (13 поени, 9 скока), ја предводеа Црвена ѕвезда до победата. Голем придонес во триумфот дадоа и Бранко Лазиќ (14 поени) и Гал Мекел (12 поени, 6 скока, 9 асистенции).
 
Во редовите на Партизан, македонскиот репрезентативец Андреј Магдевски одигра само две минути и не успеа да се запише во ниту една статистичка категорија, додека екс играчот на МЗТ, Александар Цветковиќ постигна 14 поени. Најефикасен во редовите на Партизан беше Аранитовиќ со 19 поени. 
 
По осум кола во АБА лигата Црвена ѕвезда има скор од шест победи и два порази и се наоѓа на делба на втората позиција, додека Партизан е последен со скор од две победи и шест порази.