Кошарка
29. February 2016 - 22:31

АБА лига: Партизан победи за Црвена Звезда

 

Кошаркарите на Партизан постигна победа на последниот натпревар од претпоследното коло од АБА лигата. Партизан ја совлада екипата на Цедевита и со тоа директно и помогна на Црвена Звезда во борба за второто место на табелата.

„Црно-бели“ ја совладаа Цедевита со 82:61. На вториот натпревар одиграв вечерва Ц.Звезда победи на гостувањето во Загреб кај Цибона.
 
Резултати на другите дуели од 25.коло:
МЗТ Скопје - Тајфун 77:70, Металац - Олимпија 74:61, Крка - Мега 74:57, Игокеа - Задар 77:73, Сутјеска - Будуќност 92:91, Цибона - Црвена Звезда 83:94.
 
Табела: Будуќност 22-3 (победи-порази), Црвена Звезда 19-6, Цедевита 18-7, Мега 16-9, Партизан 12-13, Цибона 11-14, Задар 11-14, МЗТ Скопје 10-15, Олимпија 10-15, Крка 10-15, Игокеа 10-15, Металац 10-15, Сутјеска 9-16, Тајфун 7-18.