Кошарка
1. December 2015 - 8:47

АБА лига: Црвена Звезда поуспешна од Цибона

Актуелниот првак на АБА лигата Црвена звезда оствари убедлива победа на последниот натпревар од 12.коло.
На домашен терен „црвено-белите“ славеа триумф над Цибона со 75:58 (19:10; 19:11; 23:24 и 14:13).
Ова за Црвена Звезда беше деветта победа сезонава со што се изедначи со бројот на победи со Цедевита и Мега Лекс, а има една помалку од лидерот Будуќност.
 
На вториот натпревар одигран синоќа Задар ја победи Игокеа со 69:60.
 
На другите дуели од оваа рунда беа постигнати следниве резултати: Тајфун – МЗТ Скопје Аеродром 68:62, Будуќност – Сутјеска 89:87, Цедевита – Партизан 75:72, Мега – Крка 84:77 и Олимпија – Металац 76:62.
 
Табела: Будуќност 10-2 (победи-порази), Црвена Звезда 9-3, Цедевита 9-3, Мега 9-3, Задар 7-5, Крка 6-6, Игокеа 5-7, Олимпија 5-7, Тајфун 5-7, МЗТ Скопје А. 4-8, Партизан 4-8, Цибона 4-8, Металац 4-8, Сутјеска 3-9.