Македонија
9. April 2020 - 13:41

46 новозаразени од коронавирус во земјава

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 46 нови случаи, позитивни на коронавирусот. По градови: Скопје –12, Куманово – 13, Прилеп – 8, Тетово -1, Струга - 2 , Велес – 8, Кочани – 1, Пробиштип – 1.

Со ова вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со Ковид-19 во нашата земја изнесува 663 лица. Според местото на живеење, досега случаи на Ковид -19 се регистрирани во:

       Скопје – 273
       Куманово - 143
       Дебар – 49
       Штип-20
       Прилеп –46
       Тетово – 30
       Струга – 30
       Велес – 18
       Битола –8
       Охрид –3
       Кавадарци - 3
       Гостивар –4
       Гевглелија – 4
       Струмица – 2
       Крива Паланка-3
       Радовиш - 4
       Крушево – 3
       Кочани – 19
       Пробиштип - 1

Во изминатото деноноќие направени се 341 теста. Од нив преку ИЈЗ-194, преку Ветеринарен факултет –8, Авицена –19 , Биотек –24  и Фипил Втори (Жан Митрев) –96. Досега во земјата се направени 6.571  тестирања на Ковид-19.

Починатата родилка од Куманово, за која што вчера попладне инормираше Министерството за здравство, ќе биде евидентирана во денешниот извештај на ИЈЗ.