Македонија
19. April 2020 - 12:50

37 нови случаи на Ковид-19, починаа 2 лица, оздравени се 15 пациенти

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 15  излекувани пациенти, 6 пациенти од болничко лекување и 9 кои се се лекуваа во домашни услови. 

Починати се двајца пациенти, позитивни на ковид-19. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациент од Скопје на возраст од 66 години и во ГОБ „8 септември“ пациент од Штип на возраст од 83 години, и двајцата со претходни коморбидитети.

Во изминатите 24 часа потврдени се 37  нови случаи на ковид-19. По градови: Скопје-8, Куманово-9, Прилеп-5, Тетово-3, Велес-3, Охрид-8, Кочани-1.

Со ова вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со ковид-19 во нашата земја изнесува 1207, а последната дистрибуција по градови е:
       Скопје – 409
       Куманово - 329
       Дебар – 51
       Штип-32
       Прилеп –117
       Тетово – 55
       Струга – 55
       Велес – 58
       Битола –17
       Охрид –15
       Кавадарци - 4
       Гостивар –12
       Гевгелија – 4
       Струмица – 2
       Крива Паланка-4
       Радовиш - 4
       Крушево – 3
       Кочани – 27
       Пробиштип – 2
       Кичево – 2
       Неготино -2
       Демир Хисар – 1
       Македонски Брод -2

Во изминатото деноноќие направени се 314 теста. Преку ИЈЗ –222, преку Ветеринарен ф-тет -0, Авицена –3, Биотек –27, Филип Втори (Жан Митрев) – 17 и Систина со PCR метода  - 45 . Досега во земјата се направени вкупно  11870 тестирања на ковид -19.

На Инфективната клиника во Скопје, примени се 8 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 55, од кои 17 се на кислородна поддршка, а 5 се на механичка вентилација.

Во ГОБ „8 септември“ примени се 7 нови, а вкупно се хоспитализирани 34 пациенти,  7 пациенти се приклучени на респираторна машина. Од болницата со дозвола на ДЗСИ се испишани 3 пациенти, се уште позитивни, но во општа добра состојба кои продолжуваат со лекување во домашни услови, под постојан лекарски надзор и редовни контролни брисеви.

Во болницата во Битола се хоспитализирани  13 пациенти, од нив 3 се на кислородна поддршка. На домашно лекување се следат уште 15 пациенти.

Во штипската болница во мометов се лекуваат 5 ковид позитивни пациенти, испишано е едно четиричлено семејство. Нивните први контролни брисеви се негативни, а пациентите се во општа добра состојба. До вториот негативен контролен брис, пациентите ќе бидат под редовен лекарски надзор. Преку болницата во Штип се следат уште 20 пациенти кои се лекуваат во домашни услови.