Спорт плус
25. February 2018 - 13:48

ЗОИ: Бјерген и Норвешка испишаа историја

Зимската олимпијада има нови херои што се однесува до рекордната жетва на медали во поединечна и национална конкуренција. Прва историја испиша норвежанката Марит Бјерген со освојувањето на  осмиот златен медал во кариерата што за неа е 15. медела на зимските олимпијади.

Бјерген победи на трката на 30 километри со масовен старт на Зимските олимпиские игри во Пјонгчанг.

37-годишната Норвежанка до победата во последната трка во Пјонгчанг стигна со време од 1:22:17.6 часа.

Бјерген на Игрите во Пјонгчанг претходно освои злато во штафетната трка, сребро во скијатлон и бронзи на 10 километри слободно и во тимскиот спринт.

Норвешка постави нов рекорд на игрите со 39 освоени медали од кои 14 златни.