Спорт плус
21. February 2018 - 15:37

ЗОИ 2018: Норвежаните не им дозволија на домаќините да се разуваат на злато

Во дисциплината „пурсуит“ брзо лизгање беа поделени медали во двете конкуренции. 

Кај мажите.

 
На разочарување на домашната публика олимписки шампион во машка конкуренција во оваа дисциплина станаа Норвежаните кои во финалната пресметка беа побрзи од  селекцијата на Кореја за 80.стотинки. 
 
Бронзата им припадна на лизгачите од Нов Зеланд кои во малото финале беа подобри од Холанѓаните.