Свет
14. August 2017 - 10:46

Заврши заложничката драма во турски ресторан во Буркина Фасо, двајцата напаѓачи се убиени

Силите за безбедност на Буркина Фасо ја презедоа контролата врз квартот во кој беше извршен напад врз турски ресторан, при што двајцата напаѓачи се ликвидирани, изјави министерот за информации на африканската држава, Реми Данџину.

Последните истрели се слушнале во раните утрински часови. Претходно беше соопштено дека во операцијата на силите за безбедност се убиени тројца напаѓачи.

Според најновите податоци во нападот се убиени 18 лица, а  осуммина се ранети.

Осомничените исламски екстремисти доцна синоќа, околу 21 часот, отвориле оган во турскиот ресторан „Азиз Истанбул“ во главниот град Уагадугу.

- Жртвите се од различни националности, соопшти министерот.

Вчерашниот напад се случува на помалку од две години откако исламски терористи убија 30 лица во ресторан, посетуван од странци, во центарот на Уагадугу.