Фудбал
10. December 2019 - 16:39

Започнува разврската за место во осминафиналето во ЛШ

Вечерва и утревечер во фокусот на вниманието на европската фудбалска јавност ќе бидат дуелите од последното коло во групната фаза во Лигата на шампиони по кои ќе бидат познати сите шеснаесет екипи кои ќе продолжат во следната рунда од елитното натпреварување. 
 
на коло пред крајот на групната фаза само седум екипи обезбедија пласман за првата нокаут рунда во Лигата на шампионите.
Остануваат вкупно уште девет празни места, а најголемиот дел од нив дури шест ќе бидат пополнети вечерва по одигрувањето на дуелите во сегментот на групи Е до Х.
 
Пласман досега имаат обезбедено:  ПСЖ, Реал, Баерн М., Тотенхем, Манчестер Сити,  Јувентус,  Барселона и Лајпциг
 
ЛИГА НА ШАМПИОНИ  последно 6.коло (Вторник 10 декември) 
 
Група Е: НАПОЛИ - ГЕНК (18:55 часот)  и САЛЦБУРГ - ЛИВЕРПУЛ (18:55 ч)
Табела:  Ливерпул 10, Наполи 9, Салцбург 7 и Генк 1
 
Група Ф: БОРУСИЈА Д. - СЛАВИЈА ПРАГА  и ИНТЕР - БАРСЕЛОНА    (21 часот)
Табела: *Барселона 11, Интер 7, Борусија 7 и Славија П. 2.
 
Група Г: БЕНФИКА - ЗЕНИТ  и ЛИОН - ЛАЈПЦИГ  (21 часот)
Табела:  *Лајпциг 10, Зенит 7, Лион 7 и Бенфика 4
 
Група Х: ЧЕЛЗИ - ЛИЛ и  АЈАКС - ВАЛЕНСИЈА  (21 часот)
Табела:  Ајакс 10, Валенсија 8, Челзи 8 и Лил 1