Македонија
4. August 2020 - 15:08

Заев: Очекувам договор за нова Влада за 10-ина дена, Мицкоски обвини за изборен поткуп

Очекувам за 10 до 15 дена да формираме Влада со цврсто мнозинство, истакна лидерот на СДСМ Зоран Заев во изјава за медиумите по конституирањето на Парламентот.

Сега и официјално почнуваат сериозните разговори за формирање на Влада, вели Заев, а принципите зад кои ќе стои СДСМ ќе бидат ставени на економијата, сузбивање на криминалот и евроинтеграцијата. Веднаш по Заев, изјава во Кристалната сала во Собранието даде и лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Потенцираше дека ова биле најкорумпираните избори во последните 30 години и го обвини СДСМ за изборен поткуп од милијарда евра. Дополни дека нивниот фокус во преговорите со останатите партии ќе биде справување со предизвиците како корона кризата и како што рече, вистинска борба против организираниот криминал.

Претходно, Собранието ги потврди мандатите на новите пратеници. По еден час разгледување на извештајот од Државата изборна комисија, новоформираната Верификациона комисија утврди дека нема никаква основа за оспорување на мандатите и му предложи на новиот собраниски состав да ги потврди. Тоа и се случи, откако пратениците со 116 гласа "за" и ниеден "против" и ниеден "воздржан".

 

Горан Симоновски