Македонија
19. December 2016 - 20:19

Заев на средба со Бејли

 
 
Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, придружуван од заменик претседателката Радмила Шекеринска и генералниот секретар Оливер Спасовски, денеска се сретна со амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли.
Според партиското соопштение, претседателот на СДСМ нагласил дека институциите се должни да работат во служба на граѓаните.
 
-Граѓаните се определија за добар живот, за слобода, за демократија. Тоа што граѓаните не подлегнаа на манипулациите и провокациите изминатите денови е уште една потврда дека општеството е зрело за промени. Деновите што престојат ќе покажат дека започнатите демократски процеси во Македонија веќе никој не може да ги спречи - изјавил меѓу другото Заев на средбата со американскиот амбасадор Бејли - соопштија од СДСМ.