Македонија
15. November 2019 - 11:52

Заев – Лофвен во Стокхолм: Силна поддршка од Кралството Шведска за европските интеграции

Поддршка за европските интеграции на Република Северна Македонија денеска во Стокхолм изрази премиерот на Кралството Шведска Стефан Лофвен на средбата премиерот Зоран Заев и министерката за одбрана Радмила Шекеринска. Лофвен констатирал дека нашата земја направила видлив реформски прогрес во делот на правосудството, борбата против корупцијата, добрососедските односи и дека тоа треба да биде вреднувано со исчекор во евроинтеграциите.

Како што соопшти владината прес-служба, премиерот Заев и вицепремиерката Шекеринска се заблагодариле за постојаната поддршка на демократските и на сите клучни политички процеси за напредокот на Република Северна Македонија.

-Работиме на реформите и понатаму со став дека европските перспективи за нас како држава немаат алтернатива. Во очекување сме и на заокружување на НАТО интеграциите. На нашата држава, како и на Западен Балкан и на Европа им се потребни стабилност, просперитет и развој. Потребна им е одржливост. Тоа се процеси во коишто Шведска дава водечки придонес за што сме благодарни“, порачал Заев на средбата со шведскиот премиер Лофвен.