Балкан
5. September 2017 - 8:43

Вучиќ: Србија нема веќе да биде „вреќа за удирање“

Ние имаме добри односи со Македонија, со македонскиот народ и немам ништо против политиката на Македонија, изјави синоќа претседателот на Србија, Александар Вучиќ за телевизија „Хепи“, коментирајќи го неодамнешното повлекување на целиот персонал од Амбасадата на Србија во Скопје.

Како што јави ТАНЈУГ, Вучиќ истакна дека го почитува македонскиот премиер Зоран Заев и оти немам проблем со тоа што се сретнал со Драган Шутановиќ.

- Мене ме интересира каква ќе биде нивната политика кон Србија и важно ни е каков ќе биде нивниот став по повод УНЕСКО, по повод некои други прашања кои се важни за Србија, На тоа ќе градиме реципрочни, искрени и добри односи со Македонија, но нема повеќе на кого било да му бидеме вреќа за удирање, а ниту да кренеме раце, истакна Вучиќ.

Тој во телевизиското интервју се осврна и шпекулациите за ангажирање на САД во дијалогот Белград - Приштина.

- Ние прифативме дијалогот меѓу Белград и Приштина да се води во Брисел, а може да се води каде било под патронат на Брисел и тоа е во ред, но ако се уфрлуваат некои