Спорт плус
16. May 2017 - 8:32

Втора победа на одбојкарките на СВСК во финалето од плејофот

 Екипата на Сити Волеј Славков Куманово (СВСК) ја оствари втората победа во финалето од плејофот на домашниот одбојкарски шампионат во женска конкуренција. 
 
Во третиот меч против актуелниот бранител на шампионскиот трофеј Јанта Волеј, одигран вечерва во салата средното економско училиште „Перо Наков“ во Куманово, одбојкарките на СВСК по голема борба забележаа победа со 3-2 во сетови.
 
Иако гостинската екипа имаше предност од 2-0 во сетови, сепак избраничките на тренерот Славков не се предадоа, па во продолжението успеаја да освојат три сета и тоа решавачкиот со   16:14.  
 
Со овој „брејк“ триумф тие поведоа со 2-1 во победи, па сега ги дели само уште една победа до освојување на титулата, односно двојната круна.
 
Првата од двете можности ќе ја имаат веќе среда (17 мај) кога ќе се игра четвртиот меч, додека евентуалната мајсторка, односно решавачки петти натпревар би се играла на 20 или 21 мај (сабота или недела). Двата натпревари ќе се играат во Скопје. 
 
Потсетување дека одбојкарките на СВСК триумфираа во Купот на Македонија, откако во финалето беа подобри токму од екипата на Јанта Волеј.