Балкан
19. September 2016 - 12:24

Вооружена драма во Ургентниот центар

Триесет и пет годишен маж, по укажаната лекарска помош во лесковачккиот Ургентен центар, бил незадоволен од третманот па го репетирал пиштолот и се заканувал на дежурните лица дека ќе ги убие.

Овој инцидент се случил вчера утрото околу 5 часот, а целата драма траела околу 15 минути, односно се додека полицијата не го уапсила.

Станува збор за лице кое е донесено во раните утрински часови од тепачка која се случила во дискотеката „Сафир“. Санирано му е крварењето, но тој инсистирал да биде прегледан од ОРЛ. Во тоа време специјалистот од ОРЛ не работи, па тој незадоволен поради тоа извади пиштол, го репетираше, па потоа го наслони на главата кон една медицинска сестра, изјави еден  од вработените во болницата за српски „Jugomedia.rs“.

По тоа сите вработени се разбегале, а мажот кој се заканувал почнал да се крие по болничката зграда, но за кратко време бил уапсен од полицијата во Лесковац.