Балкан
10. October 2020 - 13:53

Во Словенија 380 нови случаи на коронавирус

Во Словенија во последните 24 часа се потврдени 380 нови случаи на коронавирус, а двајца пациенти починале, објави словенечката влада.

Вкупниот број на заболени од почетокот на епидемијата се искачи на 8.252 случаи, од кои 3.061 се активни, а досега починаа 167 лица. Ниту бројот на хоспитализации не се намалува, па според последните официјални податоци, во болниците има 147 пациенти, од кои 21 се во одделите за интензивна нега. Вчера премиерот Јанез Јанша ја оцени епидемиолошката состојба како многу сериозна и не исклучи заострување на веќе донесените мерки или воведување нови.

Владиниот портпарол Јелко Кацин изјави дека Словенија влегува во критичен период затоа што, според последните податоци, го надминала бројот од 147 заболени на 100.000 жители во текот на 14 дена, што владата го дефинираше како гранична состојба кога треба повторно да се прогласи епидемија.