Свет
23. April 2021 - 9:16

Во пожар во болница во Индија настрадаа 13 пациенти, состојбата во земјата е критичнa

Во болница во западна Индија рано утринава избувна пожар во кој загинаа 13 пациенти заразени со Ковид-19, во услови кога во земјата е регистриран најголем скок на новоинфицирани од почетокот на пандемијата.

Пожарот избувна на денот кога во Индија беа заразени 332.730 луѓе, што не се случило во ниту една земја досега од почетокот на пандемијата.

Пожарот избувна во болницата во Вирар, во предградие на Мумбаи, и се случува само два дена откако во друга болница, во градот Нишак, во државата Махараштра, починаа 22 пациенти на апарати за дишење бидејќи имало истекување на кислород во болницата, пренесуваат американските медиуми.

-Огнот се појави и прошири на Одделот за интензивна нега на вториот кат од болницата и набрзо беше изгаснат, а пациентите со кислородна поддршка беа префрлени во блиските болници, изјави директорот на болницата Вијај Валаб.