Македонија
5. јуни 2022 - 11:16

Во „57-ца“ украл паричник од жена па го уапсиле

На 04.06.2022 во 11,30 часот од страна на полициски службеници од Полициската станица Бит Пазар бил лишен од слобода М.К. (49) од Скопје поради постоење основано сомнение дека сторил кривично дело “тешка кражба на дрзок начин“. Имено, истиот ден околу 09.00 часот во автобус на ЈСП бр. 57 на улицата “Цветан Димов“, осомничениот М.К. одзел женски паричник во кој имало пари и документи од оштетената М.Б. (23) од Скопје. Со М.К. бил извршен службен разговор во полициска станица во присуство на јавен обвинител, а од страна на оштетената извршено е препознавање.

Против сторителот ќе биде поднесена кривична пријава по член 236,  “тешка кражба на дрзок начин“, од КЗ на РСМ.