Тенис
7. July 2015 - 19:05

Вимблдон: И Мугуруза во полуфиналето

21 годишната шпанска тенисерка родена во Венецуела Гарбине Мугуруза успеа да се пласира во полуфиналето на Вимблдон. Ова за неа е најдобар пласман на Грен слем турнирите. Претходно таа двапати беше четвртфиналистка на Ролан Гарос.

Во денешното 1/4 финале таа ја победи Тимеа Башчински од Швајцарија со 7:5 и 6:3 во сетови.
Претходно полуфинале обезбеди и Марија Шарапова која со 2-1 во сетови ја совлада Коко Вандевеге (6:3; 6:7 (3:7); 6:2).
Во тек се полуфиналните мечеви:
Серена Вилијамс - Викторија Азаренка и Медисон Кејс - Агнешка Радванска.