26. November 2017 - 16:41

Вардар подобар од А.Пандев

Вардар дојде до водство во судиското надополнување. Почна да тече втората минута од продолжението, Хамбарџумјан нафрли од десната страна, а Максимов со глава од 3-4 метри погоди во долниот десен агол од голот на Вујанац, за водство на „црвено-црните“ после кое следуваше крај на првиот дел.

Вардар нападна и на стартот на вториот дел,  со желба да ја однесе  победата од Струмица. После првата прилика на Академија Пандев преку Стоилов, следуваше обидот на Фелипе од слободен удар кој што оди за малку крај голот. Следуваше шансата на Максимов во 69. минута кога беше премногу на страна, но упати удар кој што го одбрани Вујанац. Во 75. минута и Стојков го проигра Велковски кој шутираше непрецизно. Три минути подоцна првата шанса на Балдовалиев, неговиот удар оди крај голот.

Во 79. минута Фелипе се обиде, топката оди над пречката, но Вујанац успеа да спаси

На две минути пред крајот на средбата после една акција по средината, Фелипе го проигра Стојков кој што излезе сам пред голот, и погоди во долниот десен агол.