Македонија
28. April 2019 - 17:44

Утре почнува берлинската конференција за Западен Балкан - најава за средби на Заев со Меркел и Макрон

Во Берлин утре на инцијатива на Меркел Макрон, балканските лидери ке имаат можност да разговараат за иднината на регионот.на конгфернцијата ке учествува и премиерот Заев.

Според агендата на германската влада, тој во понеделник ќе оставри  билатерална средба со Меркел, по што  канцеларката ке се сретне и со престедателот на Албанија, Еди Рама. Дојче Веле пренесува дека  на овие билатералки   главна тема ке биде стартот на преговорите за полноправно членство во Европската Унија.   

Се предвидува и среба  на ЗАев со  Макрон, на која македонскиот  премиер  ке има можност да го убеди францускиот пестедател дека земјата  заслужува  да и се одреди датум за почеток на преговорите  на самитот на Унијата кој ке се одржи  во јуни. На конференцијата нема да учествува комесарот за проширување Хан, но како преставничка на комисијата ке се присуствува Могерини .

Во  фокусот, на конференцијата сепак ке   биде дијалогот Приштина - Белград.  Пред Тачи очекува Германија и Франција да извршат  притисок врз Србија да го признае Косово, но за Вучик таквата идеја не е прифатлива. Дијалогото мегу двете страни со месеци е закочен и покрај напорите однадвор да се направи прогрес. 

За утре пред канцеларијата на Меркел во Берлин е најавен и протест  на косовското движење Самопоределување. Лидерот Албин Курти ги повика косовските иселеници во Германија во голем број да излзат на демобнстрациите за да кажат не на пазарењата на Тачи и Вучик.