Свет
26. April 2017 - 9:43

Уште една бродска несреќа го потресе светот, над 20 загинати

Во водите на крајбрежниот регион Бетенти во Сенегал, се преврте брод со 72 патници, при што загинаа 21 лице, од кои повеќето се жени, соопшти локалната пожарникарска служба. 

Инцидентот се случил во понеделникот вечерта, а се уште официјално не е позната причината за несреќата. 

Командирот на пожарникарната служба Умар Кејн наведе дека првично се сметало дека загинале 20 лица, но потоа било пронајдено телото на уште една жртва која се водела како исчезната. 

Сенегалската полиција засега уапси четири лица, а постои сомнение дека несреќата ја предизвикала експлозија на плинска боца. 

Се наведува дека на бродот се наоѓале жени кои собирале плодови како остриги.