Тенис
12. September 2016 - 8:34

УС Опен: Вавринка го „крена“ пехарот во Њујорк

Швајцарскиот тенисер Стан вавринка е победник на годинашново издание на УС Опен откако ноќеска во финалето во четири сета со 3-1 го совлада ланскиот шампион Новак Ѓоковиќ од Србија. Ова за Вавринка е трет триумф на Грен Слем турнир во неговото трето финале. Претходно има победи на Австралија Опен (2014) и на Ролан Гарос (2015).

Финалниот меч не почна добро за победникот бидејќи Ѓоковиќ го доби првиот сет во тај брек со 7:6 (7:1), но следните три му припаднаа на Вавринка со 6:4; 7:5 и 6:3.
Ѓоковиќ остана со 12 Грен слем титули, а го забележа петтиот пораз во седмото финале на Флешинг Медоу.