Тенис
3. September 2016 - 9:53

УС Опен: Ѓоковиќ повторно „лесно“ до следното коло

Без многу проблеми Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал изборија пласман во осминафиналето на УС Опен. Тие синоќа ги играа мечевите од 3.коло. Ѓоковиќ ја мина оваа пречка откако неговиот ривал Михал Јужњи го предаде мечот поради повреда по шест одиграни гема (4:2 за Ѓоковиќ во првиот сет), а Надал го совлада Андреј Кузнецов со 3-0 во сетови препуштајќи му само седум гема на ривалот (6:1; 6:4 и 6:2). Турнирот заврши за победникот од 2014 година Марин Чилиќ, кој загуби со 3-0 во сетови од Џек Сок.
Кај мажите во осминафиналето се пласираа уште: Кајл Едмунд, Жо-Вилфред Цонга, Гаел Монфис, Маркос Багдатис и Лукас Пуиле.
 
Во женска конкуренција Анжелик Кербер (втора носителка) беше убедлива против Катерине Белис (во квалификациите ја победи нашата Лина Ѓорческа) со 6:1 и 6:1 во сетови. Во осминафиналето во женска конкуренција се пласираа уште: Каролине Вознијачки, Медисон Кејс, Роберта Винчи, Петра Квитова, Џоана Конта, Лесиа Цуренко и Анастасија Севастова.
Денеска се играат и преостанатите мечеви од 3.коло во двете конкуренции.