Фудбал
8. March 2016 - 16:52

Убедлива победа на Вардар против Брегалница

 
 Актуелниот шампион и лидер на табелата во Првата македонска фудбалска лига, екитапа на Вардар забележа убедлива победа против Брегалница со 4:0. 
 
Во натпревар од 21.коло одигран попладнево на арената „Филип Втори“ во Скопје, вардарци победата ја најавија уште во 6-минута кога со погодокот на Бобан Грнчаров поведоа со 1:0. До крајоит на првото полувреме веќе имаа и предност од 2:0, откако Хуан Фелипе Алвес Рибеиро во 37-минута го реализира ударот од пенал. 
 
Во вториот дел уште два гола во мрежата на штипската екипа. Ховханес Хамбарџумјан во 57-минута зголеми на 3:0, а конечниот резултат 4:0 за Вардар го постави Грчаров со својот втор гол на натпреварот постигнат во 73-минута.
 
Од ова коло останува уште да се одигра мечот меѓу Шкендија и Младост Царев Двор, кој вчера поради лошите временски услови и големото количество на вода на теренот во Чари, беше прекинат во 66-минута. Овој натпревар ќе се игра утре со почеток во 14 часот на Градскиот стадион во Велес.
 
На натпреварите кои беа одиграни во неделата, Силекс со 3:0 го победи Металург, а средбите Работнички – Шкупи и Ренова - Хоризонт Турново завршија со ист резултат 1:1.  
 
Табела: Вардар 52 бодови, Шкендија 44 (-1 натпревар помалку), Силекс 33, Работнички 31, Шкупи 31, Ренова 21, Хоризонт Турново 21, Брегалница 20, Младост 16 (-1) и Металург 13.