Loading Video...
Фудбал
23. August 2020 - 20:01

Убедлива победа на Силекс против Вардар

Фудбалерите на Силекс продолжуваат со одличните игри во домашното првенство и славеа убедливо со 4-0 во дербито со Вардар на Арената Тоше Проески.
Серијата голови за македонскиот вицешампион ја отвори Драшковиќ во 3. минута.
Во вториот дел Ивановски зголеми на 2-0 а веќе по неколку минути Пепи Ѓорѓиев зголеми на 3-0. КОнечните 4-0 ги постави Ѓуриќ во 76м.
Со оваа победа Силекс изби на врвот на табелата со 7 бодови колку што имаат и Шкупи односно Шкендија:
 
ФУДБАЛ ПРВА ЛИГА 3.коло
 
Беласица – Шкупи 0-2
 
Македонија ЃП-Шкендија  0-1 
 
Ренова - А: Пандев 2-0
 
Вардар – Силекс  0-4
 
Пелистер – Работнички  0-0
 
Струга ТЛ-Борец   1-0
 
ТАБЕЛА
 
СИЛЕКС 7
ШКУПИ 7
ШКЕНДИЈА 7
РЕНОВА 5
ПЕЛИСТЕР 5
РАБОТНИЧКИ 4
БОРЕЦ 4
СТРУГА ТЛ 4
МАКЕДОНИЈА ЃП
10 ВАРДАР 3
11.А.ПАНДЕВ 0
12 БЕЛАСИЦА 0