5. February 2017 - 19:10

Убедлива победа на Манчестер Јунајтед против Лестер

Фудбалерите на Манчестер Јунајтед забележаа убедлива победа во дуелот против актуелниот шампион Лестер со 3-0 во последниот натпревар од 24.коло на англиската Премиер лига.

Во динамичен натпревар со бројни шанси, гостите од Манчестер победата ја најавија во финишот од првиот дел.

Хенрик Мкхитарјан во 42.минута го постигна првиот, а само две минути подоцна (44), Златан Ибрахимовиќ беше стрелец на вториот гол за „црвените ѓаволи“. Целата работа ја комплетира Шпанецот, Хуан Мата по само четири минути игра во второто полувреме (49) кога ги постави конечните Лестер – Манчестер Јунајтед 0-3.

Потсетување дека на првиот натпревар одигран денеска, Манчестер Сити со 2-1 го совлада Свонси 2-1

Оваа рунда од Премиер лигата ќе биде заокружена попладнево со средбата меѓу актуелниот шампион Лестер и Манчестер Јунајтед.

Табела: Челзи 59 бодови, Тотенхем 50, Манчестер Сити 49, Арсенал 47, Ливерпул 46, Манчестер Јунајтед 45,...