Тенис
11. October 2015 - 11:24

Триумф на Вавринка во Токио

Швајцарецот Станислас  Вавринка го освои 11. трофеј во својата кариера, откако утрово, во финалето на АТП турнирот во Токио, го победи францускиот тенисер Бено Пер со 2-0, по сетови 6:2 и 6:4.
 
За Вавринка ова е четврти трофеј оваа сезона, во која тој победуваше и во Ченај, Ротердам, и на Ролан Гарос.
 
Триумфот во Токио на швајцарскиот тенисер му донесе 306.200 долари и 500 АТП поени.
 
Поразениот Пер заработи 138.000 долари и 300 АТП поени.
 
Наградниот фонд на турнирот во главниот јапонски град изнесуваше 1,4 милиони долари.