5. October 2020 - 9:47

Тотенхем „протатне“ на Олд Трафорд

Жозе Мурињо и неговиот Тотенхем му приредија вистински кошмар на неговиот поранешен клуб Манчестер јунајтед, победувајќи ги со 6:1 на „Олд Трафорд“ во 90 минути кои ги покажаа сите слабости на еднаш моќните „ѓаволи“ и во исто време срушија еден куп негативни рекорди во славната историја на клубот.

А, почетокот, беше толку добар за Оле Гунар Солскјер – по само 30 секунди, Антони Марсијал беше соборен во шестнаесетникот, а Бруно Фернандеш беше сигурен од белата точка за водство на домаќините.

Но, тогаш следуваше вистински кошмар приреден од капитенот Хери Мегваер (најскапиот дефанзивец на светот) и целата одбрана. Во четвртата минута по една комична интервенција во шестнаесетникот, Танги Ндомбеле израмни на 1:1, а веќе во седмата Тотенхем го комплетираше пресвртот по уште една лоша интервенција на одбраната преку Хеунг-Мин Сон откако топка меѓу нозе добија и Мегваер и голманот Де Хеа.