Свет
9. October 2015 - 18:45

Светските сили во страв: Новото руско оружје кое напаѓа позиции на 1500 км оддалеченост

Русија покрена ракетни удари на цели од ИСИЛ, во Сирија со своите бродови во Каспиското езеро, на оддалеченост од 1500 километри, објави рускиот министер за одбрана на Сергеј Шоигу.

Четири воени брода лансираа 26 ракети тип море – земја, на вкупно 11 мети, кои се целосно уништени, изјави рускиот министер за одбрана.

Истовремено копнените сили на сириската војска тргнаа со поддршка на руските авиони во голема копнена офанзива, пренесува Би-Би-Си од изјавите на сириските џихадисти.

Хуманитарната организација на Сириската опсерваторија за човекови права објави дека во провинциите Хама и Идлиб, забележани се најинтезивни борби во последните неколку месеци.

Судирите уследија по бранот на руските воени удари.

Се чини дека зборот за првата координативна офанзива откако Русија како сојузник на Башар ал-Асад на 30 септември почнала кампања со воени удари.

Русија тврди дека нејзините цели се „сите терористи“ но дел од нејзините напади за цел имало и цивили и бунтовници против режимот на ал-Асад кои го поддржува Западот.