22. December 2020 - 9:39

Стартна победа на Еурофарм Пелистер во СЕХА лигата

Еурофарм Пелистер со победа тргна во регионалната ракометна СЕХА лига, откако вечерва триумфираше во Битола над Металопластика со 30:26 (12:14).

Македонскиот тим добро го отвори натпреварот, контролирајќи го резултатот до финишот на првото полувреме, кога гостите од Шабац со серија од 5:1 заминаа на пауза со предност од 14:12.

По десет минути игра во вториот дел, Еурофарм Пелистер го врати водството за 18:17 и влезе во последните 15 минути со предност од три голови разлика 26:23 што не ја испушти до самиот крај за стартна победа во СЕХА лигата.

Најефикасен во редовите на Еурофарм Пелистер беше босанскиот интернационалец Јосип Периќ со осум голови, додека Хрватот Стипе Мандалиниќ постигна шест погодоци.

Следен противник на екипата од Битола ќе биде хрватскиот првак Загреб на 6 февруари следната година.