Фудбал
23. September 2021 - 19:58

Спировски продолжува во Украина

Македонскиот репрезентативец, Стефан Спировски, кариерата ја продолжува в Украина. Фудбалскот клуб Мариупол, официјално го претстави Македонецот како најновото засилување на тимот. Спировски потпишал договор до крајот на сезоната.
 
Сприовски во Украина се пресели од Кипар, кде ги бранеше боите на АЕК Ларнака. Во кариерата бил играч на Пелистер, Борац, Берое, Вардар, Ференцварош и Хапоел од Тел Авив.
 
За Македонија одиграл 41 натпревар.
 
Мариупол, сезонава ќе се бори за опстанок во најсилната конкуренција во Украина. Тимот на Спировски по осум кола се наоѓа на претпоследното место со само четири бодови.