Фудбал
10. May 2021 - 9:50

Солскјер: Ќе се обидеме да ја продолжиме шампионската промоција на Сити

Тренерот на Манчестер јунајтед, Оле Гунар Солскјер беше задоволен од резултатот на 35. коло од натпреварот во Премиер лигата со Астон Вила (3:1) по кој спречена е промоција на Манчестер сити во нов шампион.

– Многу сум среќен со денешната победа, секогаш е тешко да се игра по натпревар во европските натпреварувања, се вративме дома само во петокот наутро. Одлична реакција на тимот на примениот гол, не можам да ги обвинувам момците за таквата игра во првото полувреме. Пораз на Манчестер сити? Тоа е добро, не мора да гледаме како нивните навивачи слават на улиците. Ќе се обидеме да ја одложиме нивната промоција, изјави  Солскјер за „Sky Sports“.

По 35 кола, Манчестер јунајтед заостанува десет бода зад лидерот на табелата Манчестер сити, а „црвените ѓаволи“ имаат и натпревар помалку.