Кошарка
17. January 2020 - 12:33

Со дербито МЗТ Скопје А. - Гостивар продолжува кошаркарскиот шампионат

 

Со дерби дуелот меѓу МЗТ Скопје А и Гостивар што ќе се игра вечерва, по  речиси едномесечна пауза продолжуваат натпреварите во кошаркарскиот шампионат на Македонија.

Ова е дуел на двете првопласирани екипи од првиот дел од сезоната, односно 11-те одиграни кола. Шампионот МЗТ Скопје А. ема една победа повеќе во однос на вечерашниот противник Гостивар, но и кавадаречки Еуро Никел кој е на третата позиција на табелата. 

Интересно ќе биде и на останатите четири средби во битката за првите шест позиции и место во Супер лигата, но и за опстанокот во прволигашката конкуренција. 

 

ПРВА ЛИГА 12.коло

Петок

20:15

 МЗТ СКОПЈЕ АЕРОДРОМ

 ГОСТИВАР

-

Сабота

18:00

 ЕУРО НИКЕЛ

 КОЖУВ

 

 

18:00

 РАБОТНИЧКИ

 КУМАНОВО

 

 

18:00

 АКАДЕМИЈА ФМП

 ПЕЛИСТЕР

 

Недела

18:00

 ВАРДАР

 МЗТ СКОПЈЕ УНИ БАНКА

 

 

#

ТАБЕЛА

БОД

П

И

1

 МЗТ СКОПЈЕ АЕРОДРОМ

20 бодови

9

2

2

 ГОСТИВАР

19

8

3

3

 ЕУРО НИКЕЛ 

19

8

3

4

 КОЖУВ

18

7

4

5

 РАБОТНИЧКИ

18

7

4

6

 КУМАНОВО

18

7

4

7

 ПЕЛИСТЕР

16

5

6

8

 ФМП АКАДЕМИЈА

14

3

8

9

 ВАРДАР

12

1

10

10

 МЗТ СКОПЈЕ УНИ БАНКА

11

0

11