Свет
20. September 2017 - 15:36

Скоро милион луѓе без струја, а кој нема да се евакуира го чека смрт

Поради ураганот Марија кој го зафати Порторико, 900.000 луѓе се без струја. 

Летаа покриви, а искршени се и прозорци од силниот ветер. 

Врз возило на итната помош падна дрво. 

Граѓаните кои побараа засолниште во театарот во Сан Хуан се сместени на вториот и третиот кат. 

Гувернерот Рикардо Росело предупреди дека земјата може да биде погодена со силен ураган каков што немало со децении. 

Тој нагласи дека ќе се уништи голем дел од инфраструктурата во Порторико. 

На граѓаните кои живеат во куќи со дрвена или слаба конструкција им се советува да бараат побезбедно сместување. 

Хектор Пескера, комесар за безбедност им порача дека или ќе се евакуираат или ќе загинат.