30. April 2018 - 9:38

Симеоне ги откажа наполитанците од скудетото!

Катастрофа на Наполи и разочарување на фановите на тимот од југот на Италија кои барем за момент помислија дека ќе биде освоена титулата откако минатиот викенд направија подвиг во Торино. Сништата се распрснаа во Фиренца каде Џовани Симеони со хет-трик  стави крај на реалните надежи на „партенопеи“ дека може да се стигне Јувентус и да се освои титулата во Италија.

На три кола до крајот на шампионатот Јуве кој драматично победи во Милано против Интер има 4 бода предност.

Мечот за гостите беше одлучен уште во осмата минута, кога Калиду Кулибали, херојот од мечот во Торино, направи груб фаул во гостинскиот шестнаесетник и доби директен црвен картон. Со десет играчи на теренот, Наполи не успеа да се одбрани, и прими гол преку Џовани Симеоне во 34. минута, откако тој доби една долга топка од Бираги.

Симеоне повторно „удри“ на Наполи во 62. минута, кога по еден корнер и слабата интервенција на голманот Реина, ја протна топката во голот за 2:0. Аргентинецот го комплетираше хет-трикот во 93. минута за нова импресивна партиј