Свет
20. November 2019 - 10:10

Силен земјотрес во Аргентина

Земјотрес со магнитуда од 5,8 степени според Рихтерова скала ја погоди централна Аргентина, а уште нема информации за повредените или направената материјална штета.
 
Таа јачина на земјотресот прелимирано ја објавил Американскиот геолошки институт.
 
Епицентарот бил 63 километри југозападно од градот Сан Луис, на длабочина од 10 километри.
 
Аргентинските медиуми наведуваат дека потресот најмноу се почувствувал во провинцијата Сан Луис, Мендоса и Сан Хуан, а се почувствувал и во градовите Буенос Ајрес и Росарио.