Свет
19. January 2017 - 10:02

Северна Кореја ќе тестира нови ракети

Северна Кореја се подготвува да тестира нови ракети, објави денеска јужнокорејската новинска ахенција Јонгап, повикувајќи се на неименувани претставници на Јужна Кореја.

Јонхап наведува дека севернокорејскиот претседател Ким Џонг-ун во новогодишното обраќање изјави дека во последна фаза на развој се интерконтинеталните балистички ракети.

Се претпоставува дека ќе бидат тестирани две ракети опремени со нови монитори, што Северна Кореја ги тестираше во април минатата година.

- Пјонгјанг намерно дозволи протекување на информацијата со цел да упати стратешка порака до новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, посочува Јонхап.

Портпаролот на Генералштабот на Јужна Кореја изјави дека извештајот на новинската агенција не е потврден.