Фудбал
30. August 2015 - 8:11

Серија А: Милан го совлада Емполи

Поранешниот италијански првак Милан постигна победа на синоќа одиграниот натпревар од 2.коло од Серија А. Милан пред своите навивачи го победи Емполи со 2:1, а головите ги постигнаа новите засилувања: Бака и Адриано, додека стрелец за Емполи беше Сапонара.

На вториот одигран натпревар вчера Сасуло како гостин ја победи Болоња со 1:0 и има максимални шест бодови.
 
Попладнево се игра дербито на колото од 18 часот меѓу Рома и Јувентус.
Во терминот од 20:45 часот играат: 
Аталанта - Фросиноне, 
Карпи - Интер,
Киево - Лацио, 
Џенова - Верона,
Наполи - Сампдорија, 
Торино - Фиорентина,
Удинезе - Палермо.