Балкан
3. May 2020 - 13:06

Се помал број новозаразени со Ковид-19 во Албанија

Во Албанија во последното деноноќие потврдени се шест нови случи со Ковид-19, со што продолжува појавата присутна повеќе денови наназад на се помал број новозаразени.

Од новите случаи пет се од Круја, општина со најголем број активни случаи во земјата.

-Во последното деноноќие извршени се 197 тестирања при што кај шест е добиен позитивен резултат. Вкупната бројка на досега заразени е 795, од нив 531 лице или 67 отсто се излекувани. Моментно во земјата има 233 активни пациенти со кортонавирус,поголемиот број од нив со лесна форма и се лекуваат во домашни услови, изјави Гентиана Ќирјако од Инситутот за јавно здравје.

Додаде дека во Инфективната клиника и во болницата „Шефќет Ндроќи“ хоспитализирани се 33 пациенти и само седум од нив се на интензивна терапија.

-Ова е важен показател што го истакнува фактот дека преземените мерки овозможија здравствениот систем да не биде преоптоварен и успешно да се справи со случаите за кои е потребен специјализиран третман во болниците,оцени Ќирјако,упатувајкќи апел и понатаму строго да се почитуваат мерките и препораките на надлежните.

Во Албанија досега направени се вкупно 8.866 тестирања.