14. July 2020 - 11:43

Саутемптон незгоден за Јунајтед

Манчестер Јунајтед и Саутмептон одиграа 2:2 во 35 коло, во Премиерлигата. Јунајтед во најлош момент ја прекинаа серијата од четири победи. „Црвените ѓаволи“ против Саутемтон не ги искористи поразите на Челси и Лестер и остнаа на петтото место на табелата.

Манчестер Јунајтед на „Олд Трафорд“ без два бода ги остави Мајкл Обафени кој голот за 2:2 го постигна во 96 минута од натпреварот.

Претходно „светците“ стигнаа до предност во 12 минута со голот на Армстронг. Јунајтед бргу, во интервал од три минути направија пресврт. Рашворд во 20 минута израмни, а Марсијал во 23 минута погоди за 2:1.

Јунајтед се петти на табелата со 59 бода колку што има и Лестер на четвртото место, додека Челси на третата позиција има бод повеќе.